Ishrana pasa

Ishrana pasa

U životu čoveka hrana igra veoma značajnu ulogu, ne samo zbog toga što treba da zadovoljimo svoje dnevne potrebe za unosom hranljivih materija, već i zbog toga što nam ona predstavlja veliko zadovoljstvo bogatstvom ukusa. Psi trenutno uživaju u ukusu i mirisu određene hrane, ona im se sviđa, jeli bi je svaki dan, ali nemaju svest o tome da li je ta hrana zdrava za njih ili nije. Ja najviše volim da jedem burek i pizzu, pa se zasladim sladoledom. Takav način ishrane odveo bi me u veliki broj problema zdravstvene, a i estetske prirode.

 

Kako moj pas može da smrša?

 

Svakog dana u ambulanti se pojavi bar 2 zdrava psa koji imaju problema sa kilažom. Njihov problem je lako rešiv, jer oni nemaju džeparac i ne umeju da kuvaju (bar ja nisam naišao na psa sa takvim umećem), dovoljno je samo da vlasnik pročita u tabeli dnevne potrebe u količini hrane za svog psa i pridržava se tog režima ishrane u  narednom periodu (osim ukoliko ljubimac nema zdravstveni problem, koji mu dodatno otežava gubitak telesne mase).

Ovde se priča završava u malom broju slučajeva...

 

 

Koje probleme kod pasa može izazvati hrana za ljude?

 

Ne tako mali broj vlasnika voli da svom psu učini i da ga počasti ostacima od ručka, najčešće uz izgovor „pa gleda me, kako da mu ne dam malo, to ne može da mu škodi, kad je to jedan zalogaj“. Mi dodajemo, so, biber, pržimo hranu na ulju, masti, dodajemo egzotične začine i na taj način poboljšavamo ukus hrane. Svi pobrojani dodaci mogu psu štetiti, zbog njih može imati probavne probleme, uključujući povraćanje, gasove, dijareju, koji mogu biti kratkotrajni i dugotrajni. Od vas zavisi, da li će oni brzo ili sporije nestajati i uopšte, da li će nestati.

Ukoliko ovi problemi izostanu tokom ishrane „našom“ hranom, kod psa se mogu javiti ozbiljnije promene na koži, dlaci, ušima. Kod njih se usled neadekvatne ishrane javi zapaljenje kože – dermatitis, opadanje dlake, perutanje, zamašćenje dlake, crvenilo i svrab kože. Kod većine ovakav vid problema kreće od ušiju. U početku ne primećujete ništa, sve dok ne osetite jak miris iz ušiju vašeg psa. Razlog leži u tome, što pas voli da jede hranu koju mu vi dajete, ali organizam je „ne voli“ i počinje da se „brani“, za početak pojačanim lučenjem ušne masti, koja zbog svoje povećane količine zatvori ušni kanal u kom se nalazi određen broj saprofitnih gljivica i bakterija. One u uslovima smanjene količine kiseonika i promenjene pH sredine počnu da se množe i stvaraju gorenavedeni neprijatan miris i braon-crnu sluz. Ovakvi problemi se saniraju uzimanjem brisa, otkrivanjem uzročnika i njegovom eliminacijom. Međutim, ishrana se mora dovesti u red, tačnije vaša navika da psu dajete ostatke hrane. Alergen unet preko hrane, može u organizmu ostati 6-12 nedelja!!! Tako da davanje „poslastica“ jednom mesečno može u kontinuitetu držati psa u stanju alergije. Svi navedeni problemi sa kožom i ušima se najbezbednije rešavaju ishranom. Određene rase poseduju predispoziciju za probleme sa kožom (Westi terijer, mali psi belih rasa i dr), pa ukoliko primena komercijalne hrane ne daje odgovarajuće rezultate, vaš veterinar će vam dati preporuku za neku od medicinskih dijeta adekvatnih za problem vašeg psa.

Kod pasa koji pripadaju starijem životnom dobu, a hrane se ostacima hrane, redovno ili povremeno, primećuju se problemi sa pankreasom, funkcijom jetre, bubrega, srca. Ovakvi problemi nisu nastali „preko noći“, pa se ne mogu tako ni rešavati.

 

Koliko obroka u toku dana treba da ima moj pas?

 

Isto koliko je važno šta pas jede, važno je i koliko i kada jede. Količina zavisi od uzrasta i veličine psa, kao i broj obroka u toku dana. Tabelu za dnevnu količinu potrebne hrane možete naći na poleđini pakovanja hrane. Broj obroka se sa starenjem psa smanjuje. U početku štenci do 3 meseca starosti jedu do šest puta dnevno, do šestog meseca broj obroka se smanjuje na 4-5, pas starosti 9 meseci ima 3 obroka dnevno, a sa godinu dana počinjete psa da hranite dva puta. Najbolje je kod pasa napraviti raspored gde je prvi obrok najkasnije u 7:30h, a poslednji ne posle 18:00h. Razlog leži u činjenici da se žučni sokovi kod mesojeda najviše luče u ranim jutarnjim satima, pa bi ubrzo posle toga trebalo da pas ima šta i da vari. Varenje najbolje funkcioniše do 19:00h, u principu kao i kod ljudi, tako da možete uskladiti vreme obroka sa svojim psom.

 

 

Očekujem vaša pitanja vezana za ovu temu ili bilo koji drugi problem koji muči vašeg ljubimca. Davanje kostiju je tema koja će biti obrađena u sledećem tekstu, jer sama po sebi daje dovoljno prostora za samostalnu debatu.